Czym jest kosmodrom?

Marzeniem człowieka od wieków była eksploracja przestrzeni kosmicznej. Silny nacisk na podbój kosmosu położył wyścig kosmiczny między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi, który spowodował szybki rozwój programów lotów kosmicznych w obydwu krajach.

W wyniku dużych nakładów na programy lotów kosmicznych oraz różnych planów utworzono miejsca na starty pojazdów kosmicznych. Z połączenia słów kosmo i greckiego drómos, czyli tor biegowy, powstało określenie ośrodka przeznaczonego do przeprowadzania startów statków kosmicznych, startów i lądowań promów kosmicznych, czyli kosmodrom.

Kosmodrom może także zajmować się montażem, przygotowaniami do lotu, nadzorem nad przebiegiem tych przygotowań, pomimo faktu, że centrum sterowania lotem może być zlokalizowany w innym miejscu.

Kosmodrom może być państwowy lub prywatny. Wyróżnia się kosmodromy państwowe w Brazylii i są to kosmodrom Alcântara oraz Barreira do Inferno Launch Center. Następnie kosmodrom państwowy posiada Kanada i jest to Fort Churchill użytkowany od 1954 roku. Chiny posiadają, aż cztery państwowe kosmodromy i są to Centrum Startowe Satelitów Jiuquan( używany od 1958 roku), Centrum Startowe Satelitów Taiyuan( w użyciu od 1968 roku), następnie Centrum Startowe Satelitów Xichang(od 1984 roku) oraz Centrum Startowe Satelitów Wenchang(najnowszy, od 2013 roku). Na terenie Stanów Zjednoczonych istnieją państwowe kosmodromy jak Kennedy Space Center, Wallops Flight Facility, Cape Canaveral Air Force Station, Vandenberg Air Force Base, Ośrodek Testów Balistycznej Obrony Rakietowej im. Ronalda Reagana, White Sands Space Harbor oraz Edwards Air Force Base. Na terenie Stanów Zjednoczonych znajdują się również kosmodromy typu prywatnego i są to Corn Ranch, Kodiak Launch Complex, Mid-Atlantic Regional Spaceport, Mojave Air and Space Port, Oklahoma Spaceport oraz Spaceport America.

Natomiast Rosja posiada kosmodrom Bajkonur, który jest największym i zarazem najstarszym tego typu obiektem na świecie. Kosmodrom ten zlokalizowany na terenie Kazachstanu. Bajkonur to obiekt złożony z 11 kompleksów montażowych, 9 startowych i aż 2 lotniska. Rosja posiada podpisaną umowę z Kazachstanem dotyczącą dzierżawy terenu, na którym znajduje się Bajkonur.

W Bajkonurze miały miejsce dwa poważne wypadki, jeden w roku 1960, drugi w 1963. Wynikiem tych katastrof jest fakt, że od 1963 roku z Bajkonuru nie startują żadne rakiety w dzień 24 października.

Oprócz Bajkonuru Rosja dysponuje kosmodromami takimi jak Dombarowskij(od 2002 roku), Kapustin Jar(od 1946 roku), Plesieck(od 1957 roku), Swobodny(od roku 1997), Wostocznyj(od 2011 roku), gdzie wizytację przeprowadził Prezydent Rosji Władimir Putin w 2015 roku. Wizyta ta była efektem doniesień o aferach korupcyjnych dotyczących kosmodromu.

Kosmodrom posiadają również takie państwa jak Francja, Indie, Iran, Izrael, Włochy, Japonia, Korea Północna, Korea Południowa, Szwecja oraz Pakistan. Z kolei na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajduje się prywatny kosmodrom Ras Al Khaimah spaceport.

 

You may also like...

Dodaj komentarz