Merkury

mercury-822825_1280O planetach uczymy się od szkoły podstawowej, jednak w dalszym ciągu wiemy niewiele. Warto uporządkować swoją wiedzę na ten temat, ponieważ planety stanowią dla nas wciąż wielką niewiadomą. Każdego dnia dowiadujemy się coraz więcej, szukamy informacji o obcych cywilizacjach i podobieństwach pomiędzy planetami a Ziemią. Wśród nich znajduje się Merkuty. To planeta wchodząca w skład Układu Słonecznego do którego należy również Ziemia. To co wyróżnia ją na tle innych to z pewnością jej wielkość. Merkury to najmniejsza z plant Układu Słonecznego. Znana już była w starożytności, bowiem jest widoczna gołym okiem z samej Ziemi, przed wschodem lub po zachodzie Słońca.
Powierzchnia planety
Wiele osób, które zajmują się badaniem tej planety twierdzi, że jej powierzchnia bardzo przypomina tę, którą spotkać można na Księżycu. Na Merkurym obserwuje się również wyżyny i góry, a także doliny i równiny. Cała planeta pokryta jest mnóstwem kraterów, które powstały w wyniku uderzeń innych ciał niebieskich. W przeciwieństwie jednak do Księżyca, te znajdujące się na Merkurym posiadają barwę. To co charakterystyczne dla Merkurego to brak atmosfery.
Temperatura powietrza
Planeta znajduje się w bliskim położeniu Słońca, co powoduje, że oświetlona jej część może osiągać temperaturę nawet do 400 stopni Celsjusza. Temperatura po drugiej stronie wynosi wówczas nawet -163 stopnie Celsjusza.
Merkury to wyjątkowa planeta, na której mimo bliskości Słońca, znaleźć można w dalszym ciągu pokłady lodu, a także miejsca do których nigdy nie dotarły i nie dotrą promienie słoneczne.
Według informacji podanych przez NASA, na Merkurym prawdopodobnie znajduje się również woda. Naukowcy ocenili to na podstawie obecnego tam lodu, a także śladów lotnych związków organicznych. To niesamowita wiadomość potwierdzająca krążące od lat hipotezy na temat tej planety, która pod wieloma względami wydaje się być podobna do Ziemii.
Orbita Merkurego
Ruch obrotowy planety jest bardzo powolny, co zdecydowanie odróżnia ją od innych towarzyszów z Układu Słonecznego. Obrót Merkurego wokół własnej osi wynosi 58 dni, 15 godzin i 26 minut. Naukowcy powodu tego powolnego ruchu dopatrują się w silnym oddziaływaniu grawitacyjnym najjaśniejszej i najgorętszej planety Układu Słonecznego – Słońca.
Człowiek na Merkurym
Niestety do tej pory nikt nie podjął się próby lądowania na Merkurym. Wszystko spowodowane jest zbyt bliskim położeniem Słońca i zbyt wysoką temperaturą panującą na planecie. Naukowcy nie tracą jednak nadziei i wciąż rozbudowują swoje urządzenia, rakiety kosmiczne i sondy, które być w może w przyszłości będą na tyle zaawansowane technologicznie, że pozwolą człowiekowi wylądować na każdej planecie Układu Słonecznego. Mówi się, że tego typu wyjazdy będą również dostępne dla zwykłych ludzi, a nie tylko dla przeszkolonych astronautów. To jednak kwestia przyszłości i tego w jakim kierunku pójdzie nauka. Nie traćmy jednak nadziei. Być może za kilkaset lat dzieci naszych dzieci będą robić zakupy na Marsie, a mieszkań będą na Saturnie.

You may also like...

Dodaj komentarz