Czym jest planeta?

Krążąc całkowicie w temacie kosmosu powinniśmy sobie odpowiedzieć czym są poszczególne pojęcia tworzące chociażby układ słoneczny. W układzie słonecznym nie mamy tylko do czynienia z samą gwiazdą, ale także z jej innymi składnikami – mianowicie planetami.
Planeta jest to ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca. Planeta obraza się wokół własnej osi, przez co możemy mieć do czynienia z upływającym czasem w zależności od średnicy jest od bardzo różny. Planety są dzielone zasadniczo na dwie kategorie. Pierwsza z nich to planety duże tzw. olbrzymy gazowe. Druga kategoria to planety skaliste, jak nietrudno się domyślić to Ziemia należy do tej drugiej grupy planet.
Kiedy okryto Neptuna powszechnie uważano, że jest on dziewiątą planetą z tego względu, że nie odstawał rozmiarem od Ziemii. Jednak po dalszych badaniach Neptun stracił status planety, chociaż całkiem do niedawna uczono Nas w szkole, że Neptun jest planetą. Jak się okazało Neptun był jednym z elementów pasa Kuipera, dlatego zdecydowano się zrewanżować pomyłkę.
Jak widać nie każdy obiekt zasługuje na miano planety. Neptun był nią dość długo, ale nie zauważono, że rozmiarem nie może on dorównać Ziemii. Neptun stworzył złudzenie optyczne przez co sądziliśmy, że jest większy od Ziemi. Neptun stał się planetoidą, jak wiele innych obiektów tworzących pas Kuipera.
Prócz układu słonecznego istnieją także planety, które występują poza nim. Taka planeta to planeta pozasłoneczna. W kolejnych latach odkryto jeszcze więcej takich obiektów. Zanim planeta nią była trzeba było uchwalić powszechnie używaną definicję. Mianowicie planeta jest to ciało niebieskie, które znajduje się na orbicie Słońca. Do układu słonecznego należą tylko ciała niebieskie, które się po niej poruszają. Jeśli natomiast jest inaczej to już mamy do czynienia z innym pojęciem. Posiada wystarczającą masę jak chociażby Ziemia, która do najmniejszych planet nie należy. Musi mieć taką grawitację, aby wytworzyć rozmiar kulisty samoczynnie. No i najważniejsze – oczyszcza orbitę swojego sąsiedztwa.
Obiekty, które nie są na orbicie Słońca oraz nie posiadają odpowiedniej masy oraz które, nie są księżycami to małe ciała Układu Słonecznego. Nowa definicja wywołała falę krytyki, większość uczonych nie zgodziła się z nowo powstałą interpretacją słowa planeta. Najbardziej rozwinęła się dyskusja przy ostatnim punkcie czym jest planeta, a mianowicie oczyszczania własnej orbity. Zaproponowano, żeby zostać przy starej definicji. Jednak gdyby się posługiwać starą definicją planety powstałoby ponad pięćdziesiąt nowych planet, a to nie było absolutnie do przyjęcia przez uczonych astronomów.
Nie da się zaprzeczyć, że Pluton wciąż przez niektórych będzie określany ostatnią planetą w Układzie Słonecznym. Niektórzy przeprowadzili własne badania na temat tej planety i doszli do podobnym wniosków. Nie wiemy czy usunięcie Plutona z Układu Słonecznego pod względem naukowym będzie miało jakieś znaczenie. Jednak wciąż spotykamy osoby na swojej drodze, które wierzą w to, że Pluton wciąż należy do Układu Słonecznego.

You may also like...

Dodaj komentarz