Gwiazda, czyli zgłębianie kosmosu

Kosmos jest naprawdę rozległym pojęciem jeśli chodzi o astronomię. Porusza przede wszystkim tematykę galaktyki, komet, planet oraz gwiazd – w tym przypadku będziemy się zajmować ostatnim pojęciem.
Gwiazda
jest to kuliste ciało niebieskie, które jest powiązane grawitacyjnie materią. Powstaje ona wskutek różnych reakcji jądrowych, dlatego jest zdolna do samoistnego świecenia. To właśnie to widzimy z Ziemii, bo zachodzą w niej różne reakcje. Sam proces tworzą rozżarzone gazy oraz plazma. Gwiazda to także ciało niebieskie świecące własnym światłem pochodzącym z przemian jądrowych zachodzących w ich wnętrzu.
Jeśli jesteśmy sympatykami astronomii zapewne wiemy, że mamy do czynienia z wieloma rodzajami gwiazd, na których możemy się teraz skupić. Łatwo pomylić niektóre gwiazdy z planetami, ale ze względu na swój rozmiar niestety nie kwalifikują się, aby określać je jako planety.
Astronomowie dobrze wiedzą czym powinna się charakteryzować gwiazda. Przede wszystkim badana jest jej masa, wiek czy też skład chemiczny. Życie gwiazdy nie jest wieczne i w dużej mierze od niej samej zależy jak zakończy swoje życie. Słońce także jest gwiazdą, ale coś specyficzną. Ta gwiazda jeszcze nie zakończyła swojego życia, ale jaką mamy pewność, że nigdy się nie wypali?
Gwiazdy można obserwować tylko w nocy, bo w ciągu dnia są one praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka. To dobra pora, aby odkrywać wciąż nowe gwiazdy. Gwiazda jest związana grawitacyjnie z innymi, tak jest w większości przypadków. Gwiazdy zazwyczaj wchodzą w skład dużych struktur. Są utrzymywane właśnie dzięki grawitacji takich jak gromady czy galaktyki.
Najmniejszymi gwiazdami są małe karły, które też są nazywane czerwonymi olbrzymami. Najmniejsze wypalają swój wodór, przez co później są nazywane białymi karłami. Te większe nieco zwiększają swoją temperaturę po to, aby zmienić swą barwę na kolor niebieski. Gwiazda, która jest duża podczas spalania helu rozszerzają się tworząc czerwone nadolbrzymy. Jak widać gwiazdy są poddawane procesom chemicznym. To właśnie dzięki nim potem kończą swój żywot.
Gwiazda, która kończy swój żywot która po prostu wyczerpała swój zapas paliwa. Na końcu dochodzi do zapadnięcia się jądra pod własnym ciężarem a to dzięki niemu właśnie żyła gwiazda.
Warto także wspomnieć o grawitacji powierzchniowej gwiazdy. Olbrzymie gwiazdy mają dużo mniejszą grawitację, co można sobie wytłumaczyć w sposób logiczny. Grawitacja powierzchniowa może także wpływać na spektrum gwiazdy. Im jest większa tym jest większe rozszerzenie linii absorpcyjnych.
Jak widać kosmos ma przed nami jeszcze wiele tajemnic i z pewnością nie wszystkie gwiazdy zostały odkryte. W przyszłości mamy nadzieję, że zostanie odkrytych ich dużo więcej niż do tej pory. Gwiazdy są bardzo ważnym składnikiem galaktyki, ale ich żywot niestety nie należy do najdłuższych. Prędzej czy później albo ich jądro ulega zapadnięciu albo same z siebie się wypalają. Czy taki los można przewidzieć dla największej z nich, Słońca? Czas pokaże.

You may also like...

Dodaj komentarz