Ludzka fascynacja kosmosem

milky-way-923801_1280W obecnej rzeczywistości cała cywilizacja bardzo odważnie patrzy w gwiazdy i zastanawia się nad możliwościami, jakie niesie jeszcze dalsza eksploracja kosmosu. Bo chociaż przestrzeń kosmiczna bliska nam, a więc znajdująca się w naszym Układzie Słonecznym, jest w miarę dobrze poznana i opisana, to jednak wszystko, co znajduje się dalej, wciąż pozostaje dla człowieka zagadką. A wraz z możliwościami badania nowych wskaźników, zbierania danych i analizowania pomiarów różnych aparatur, zwiększa się także znacząco możliwość konstruowania konkretnych modeli naukowych opisujących budowę i działanie Wszechświata. Pomiędzy jego budową i funkcjonowaniem oraz składem poszczególnych elementów znajdujących się we Wszechświecie, jak planety i gwiazdy, istnieje bowiem wiele zależności i odkrywanie kolejnych, nawet drobnych szczegółów, pozwala lepiej zrozumieć naukowcom całokształt prawideł rządzących całym światem.

W gwiazdach jest więc poniekąd zapisana prawda nie tylko o tym, co znajduje się poza Ziemią, ale także wszystko, co możemy wiedzieć o samym człowieku. Człowiek bowiem, jako byt kosmologiczny, jest częścią wielkiej struktury Wszechświata i to, że w ogóle gatunek ludzki mógł powstać i poradzić sobie na powierzchni Ziemi, jest wypadkową wszystkich mechanizmów kwantowych czy metafizyki i budowy molekularnej kosmosu. Zrozumienie wszystkich prawideł rządzących rzeczywistością, a więc całym Wszechświatem, może dać najpoważniejsze odpowiedzi na typowo egzystencjalne pytania, ale także może umożliwić człowiekowi przeniesienie się na zupełnie nowy poziom rozumienia świata i postrzegania otoczenia czy funkcjonowania w społeczeństwie.

Nie bez powodu więc zarówno wielcy naukowcy, jak i całkowici amatorzy oraz miłośnicy popkultury, na wiele sposobów i na różnych płaszczyznach, interesują się konstrukcją i funkcjonowaniem kosmosu, a wszelkiego rodzaju odkrycia kosmologiczne czy przełomy naukowe z zakresu fizyki kwantowej albo inżynierii kosmicznej, są natychmiast gorąco przyjmowane przez entuzjastów, inwestorów oraz szeroko opisywane przez międzynarodowe media. Nawet kompletni amatorzy bardzo chętnie słuchają o możliwościach dalszego podboju kosmosu przez człowieka, a także o wynikach kolejnych pomiarów i eksperymentów, które potwierdzają kolejne tezy stawiane przez najwybitniejsze umysły astrofizyki.

Prywatne projekty kosmiczne

W takich warunkach wyścig zbrojeń w przemyśle kosmicznym trwa w najlepsze, a do rywalizacji dołączają coraz odważniej już nie tylko agencje kosmiczne poszczególnych rządów czy sojuszów. Coraz istotniejsze są prywatne firmy finansowane z kapitału inwestorskiego, zdolnego do wydawania miliardów rocznie na nowe badania i eksperymenty, chociażby w dziedzinie lotów pasażerskich na orbicie okołoziemskiej. Takie swoiste kosmiczne taksówki, które mogłyby wielokrotnie w ciągu tygodnia startować i lądować bezpiecznie z kilkoma zamożnymi pasażerami, by ci mogli na własnej skórze przeżyć od kilku minut do nawet kilku godzin w warunkach całkowitej bezwładności i zerowej grawitacji. Ważniejsze dla wielu jest jednak samo zbliżenie się do Księżyca i możliwość rzucenia okiem na Ziemię z zupełnie innej perspektywy, co u prawie każdego spotykającego się pierwszy raz z tak niesamowitym widokiem wywołuje ogromne poruszenie, tak emocjonalne jak i duchowe, a nawet fizyczne przeżycia zmuszające do dłuższego odpoczynku. Z takimi skutkami wydostania się poza ziemską atmosferę i przebywania w kosmosie spotykają się nawet wyszkoleni adepci takich instytucji jak NASA, więc tym bardziej zwykli ludzie mogący znaleźć się za odpowiednią opłatą w podobnych warunkach – mieliby zagwarantowane wielkie emocje. Firmy prywatne starają się więc tworzyć nowe rozwiązania w dziedzinie wielokrotnego wykorzystania tej samej maszyny do lotów kosmicznych – chodzi o narzędzie dużo skuteczniejsze niż wycofywane już z użycia wahadłowce.

Naukowe aspekty kosmonautyki

Gdyby prywatnym inwestorom udało się rozwiązać pewne naturalne problemy jak chociażby kwestia pionowego startu i lądowania maszyny, albo ograniczania strat energii na przejście przez atmosferę czy poprawa systemów termoizolacyjnych – postęp odnotowałyby również wielkie instytucje jak NASA. Współdziałanie kapitału prywatnego i publicznego jest dla postępu w dziedzinie inżynierii kosmicznej bardzo istotne i bez odpowiedniego zaangażowania ośrodków naukowych, także takiego postępu nie będzie. Dla wielu uczelni i specjalistycznych laboratoriów skupiających najbardziej utalentowanych młodych inżynierów i twórców w dziedzinie projektowania rozwiązań kosmonautycznych, nie liczy się propozycja otrzymania wielkiej pieniędzy od dużej korporacji. Dużo z takich uczelni celowo wybiera rozwijanie młodzieży i pracę przy projektach przede wszystkim dla walorów edukacyjnych oraz warsztatowych – ewentualne dodatkowe granty i nagrody za zdobycze w konkursach naukowych i projektowych, są tylko przyjemnym dodatkiem. Dla studentów natomiast, którzy w trakcie zdobywania wiedzy teoretycznej od razu ćwiczyli także aspekty praktyczne i kreatywne rozwiązywanie problemów przy projektowaniu urządzeń badawczych czy elementów konstrukcyjnych łazików księżycowych chociażby. W efekcie niejednokrotnie rozwiązanie mające ułatwić łazikowi lądowanie na nierównej powierzchni, albo też ułatwiające operatorowi na ziemi kierowanie i kontrolowanie takiego kosmicznego pojazdu badawczego, pochodzą właśnie ze szkół czy uczelni wyższych i ich projektów podsyłanych w ramach konkursów prowadzonych przez największe kosmiczne organizacje.

Bez wątpienia to przełomy naukowe odpowiadają za większość z dotychczasowych odkryć i tez o budowie czy funkcjonowaniu kosmosu, które okazały się po czasie weryfikowalne, falsyfikowalne i rzeczywiste. Wystarczy wspomnieć o bozonie Higgsa, nazywanej boską cząstką czy falach grawitacyjnych i horyzoncie zdarzeń, które to najpierw mogły być dowodzone tylko i wyłącznie z pomocą odpowiednich logicznych i astrofizycznych obliczeń. Fizyka teoretyczna przyczyniła się do stworzenia wielu bardzo abstrakcyjnych twierdzeń i hipotez, z których teoria strunowej budowy rzeczywistości i wielowymiarowości tejże nadal jest jedną z najprostszych do wyłożenia. Niemniej wiele ze spostrzeżeń, jakie daje obecnie fizyka kwantowa, łącznie z funkcjonowaniem i obecnością antymaterii, a także podstawami kwantowego splątania rzeczywistości i samej materii – wydaje się mieć poważne uzasadnienia w odkryciach, które są tak naprawdę teraz dopiero na bieżąco dokonywane.

Do tej pory człowiek nie posiadał jeszcze tak zaawansowanych narzędzi badawczych i naukowych jak wielki zderzacz hadronów czy chociażby LOFAR, czyli wielkopowierzchniowa sieć interferencyjna, umożliwiła poszczególnym laboratoriom i kolaboracjom ośrodków naukowo-badawczych na przyspieszenie poszczególnych projektów i badań. Naturalnie jest to dopiero początek analizy ogromnej ilości danych spływających codziennie z coraz liczniejszych i dokładniejszych aparatur pomiarowych nastawionych na zbieranie wszystkich możliwych informacji o wszechświecie – tak zlokalizowanych na powierzchni Ziemi, jej orbicie, jak i daleko w przestrzeni kosmicznej.

You may also like...

Dodaj komentarz