Mars

Mars jest niewielką planetą położoną w Układzie Słonecznym za Ziemią. Nazywany jest często „Czerwoną planetą”. Dla uczonych jest wielką zagadką, od wielu lat stawiają oni pytanie, czy na tej planecie są formy życia.

Budowa planety

Masa Marsa to około 0,11 masy Ziemi. Jego rozmiary są prawie dwukrotnie mniejsze od rozmiarów Ziemi. Pod względem gęstości Mars jest bardzo podobny do ziemskiego Księżyca. Ale budowę wewnętrzną ma podobną do budowy Ziemi. Tak jak Ziemia, Mars ma budowę warstwową złożoną ze skorupy zewnętrznej, płaszcza i jądra. Powierzchnia planety w dużej mierze składa się z krzemu, żelaza, wapnia i aluminium. To od tlenków żelaza pochodzi charakterystyczny czerwony kolor planety. W ciągu ponad dwudziestu czterech godzin Mars obraca się wokół własnej osi. Ale już jego obieg wokół Słońca zajmuje niemal siedemset dni, a dokładniej 686,738 dnia.

Ukształtowanie powierzchni

Mars wyróżnia się asymetryczną powierzchnią. Półkula północna pokryta jest głównie równinami, półkula południowa pokryta jest wyżynami, które przerywane są licznie występującymi kraterami. Planeta była w przeszłości bardzo aktywna sejsmicznie. W wyniku działalności wulkanicznej na jego powierzchni powstały bardzo wysokie stożki wulkaniczne. Jednym z najwyższych jest Olympic Mons, który ma niemal dwadzieścia sześć kilometrów wysokości. W rzeźbie terenu Marsa wyróżniają się także potężne kaniony. Wśród nich wyróżnia się długi na 2700 kilometrów Valles Marineris.

Satelity

Mars ma dwa satelity. Zostały one odkryte w roku 1877. Zostały one nazwane Deimos i Phobos, co po polsku znaczy Trwoga i Strach. Phobos obiega Marsa w ciągu siedmiu godzin i trzydziestu dziewięciu minut, Deimos w ciągu trzydziestu godzin i osiemnastu minut. Phobos wschodzi nad zachodnim horyzontem, zachodzi po upływie jedenastu godzin nad wschodnim horyzontem. Deimos wschodzi nad horyzontem wschodnim, zachodzi na zachodzie po upływie ponad dwóch dób. Ponownie pojawia się po upływie trzech dób. Oba naturalne satelity Marsa mają nieregularny kształt. Powierzchnia Phobosa wyróżnia się obecnością licznych kraterów. W odróżnieniu od niego Deimos ma powierzchnię gładką.

Czy na Marsie jest życie?

Pytanie to jest zadawane od wielu już lat i nadal nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Położony w niewielkiej odległości od Ziemi, Mars jest wyjątkowo dokładnie zbadany. Do badania planety wykorzystywane są sondy kosmiczne. Początkowo należały one do serii Mars, następnie zastąpiły je sondy Mariner, Viking 1 i Viking 2. Kolejną sondą, która badała planetę była sonda Fobos 2, następnie Mars Observer. Sonda Mars Observer wykonała bardzo wiele zdjęć planety, które posłużyły do opracowania map Marsa. Na ich podstawie udało się także określić jego pole grawitacyjne i uzyskać wiele istotnych informacji na temat ukształtowania powierzchni. Mimo wieloletnich badań nad planetą, jest ona nadal niezwykle tajemnicza. Na odkrycie wszystkich tajemnic Marsa przyjdzie nam zapewne jeszcze bardzo długo poczekać. Podobnie, jak na jednoznaczną odpowiedź, czy istnieje życie na Marsie.

You may also like...

Dodaj komentarz