Ogólne pojęcie komety

W kosmosie występują nie tylko duże ciała niebieskie, ale te też dużo mniejsze, dlatego dziś się zajmiemy właśnie nimi. Kometa jest to małe ciało niebieskie, które porusza się w układzie planetarnym. Pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Oddaje ona pewne ciepło, które tworzą małą otoczkę, które otacza kometę. Z jądra komety są wyrzucane materie, które tworzą dwa warkocze kometarne.
Warto wspomnieć, że kometa wykazuje aktywność tylko kiedy znajdzie się w pobliżu gwiazdy. Kiedy oddala się od gwiazdy zmienia swą postać w kulę lodową. Jądro, które posiada kometa składa się z pyłów i drobnych odłamków skalno-lodowych. Zawiera także amoniak czy też metan. Warto pokreślić, że ruch jaki wykonuje kometa jest podatny na wpływy grawitacyjne innych ciał. Kometa czasami pojawia się niespodziewanie na drodze i zderza się z innym ciałem niebieskim. Znamy przypadki, kiedy to kometa uderzyła w Ziemię. Nie są one dużych rozmiarów.
Możemy wyróżnić komety okresowe, które stale tracą materię podczas każdego przelotu, zwłaszcza jeśli to się dzieje w pobliżu gwiazdy. Prowadzi to do powolnego niszczenia. Na swoim torze poruszania się komety zostawiają drobinki materii, które właśnie są pozostałością po ich ogonie, który może zostawiać odłamki. Z czego są odłamki zależne są od budowy konkretnej komety.
To, że kometa zostawia odłamki skalne już wiemy. To prowadzi do powstawania roju meteorów, które właśnie mogą uderzać w inne ciała niebieskie. Jak wygląda kurs komety możemy zaobserwować chociażby przez teleskop. Komety należą do dynamicznych i chyba najbardziej różnorodnych obiektów które możemy podziwiać na naszym niebie. Bywają komety ciemniejsze i te bardzo jasne, z warkoczami i bez, różnych kolorów, różnych rozmiarów. Wiadomo, że to tylko te najjaśniejsze i największe reprezentują grupę włochatych gwiazd. Komety są obserwowane od zarania dziejów.
Dla większości kosmos wciąż stanowi zagadkę nie do odgadnięcia. Dziś każdy może odkrywać komety zarówno profesjonalny badacz jak i amator, który posiada minimalną wiedzę astronomiczną. Badanie kosmosu pod tym względem jest bardzo pasjonującym zajęciem, nie bez powodu zajmujące nas na naprawdę wiele godzin.
Nadawanie kometom nazw jest robione według różnych zasad. Prócz nazwy dodawano jeszcze rok, ale w późniejszym okresie z tego zrezygnowano. W późniejszym okresie nazwę komety tworzono od nazwiska osoby, która ją odkryła. Tak powstała chociażby kometa Halleya czy też Enckiego. Z czasem pojawiło się wiele nowych komet, ale na dzisiejsze realia jest ich już naprawdę sporo. Ale to nic, bo ciągle się pojawiają nowe, jest ich nieskończenie wiele. Trochę czasu by nam zajęło odkrycie wszystkich. Może zajęłoby to nam całe życie a nawet jeszcze dłużej.
Galaktyki i różne ciała niebieskie, które razem tworzą kosmos jest niewyobrażalnie wielkie. To fascynujące, że mamy tyle wspaniałych rzeczy i jeszcze możemy je oglądać chociażby za pomocą teleskopu. Wiele gwiazd zostaje nieodkrytych, podobnie jest z kometami, których temat sobie poruszyliśmy dzisiaj. Kosmos w większości jest jeszcze niezbadany przez człowieka, ale miejmy nadzieję, że z upływem czasu się to zmieni i odkryjemy to, co jeszcze nieznane.

You may also like...

Dodaj komentarz