Pluton, planeta karłowata

1436878260_plutonWśród ciał niebieskich na niebie znajduje się jeszcze wiele tych nieodkrytych, które stanowią dla ludzkiego oka wielką zagadkę i niewiadomą. Naukowcy dwoją się i troją aby rozwiązać wszelkie wątpliwości dotyczące wielu obiektów na niebie, jednak nie zawsze pozwalają na to możliwości lub też fundusze. W historii naszego świata zdarzyła się również sytuacja, kiedy planeta została zdetronizowana i uznano ją za planetę karłowatą i plutoid. Mowa oczywiście o Plutonie, który został odkryty w 1930 roku przez Clyde’a Tombaugh’a, amerykańskiego astronoma.
Detronizacja Plutona
Tytuł planety został Plutonowi odebrany dwudziestego czwartego sierpnia dwa tysiące szóstego toku. Decyzję taką podjęła Międzynarodowa Unia Astronomiczna, doprowadzając wówczas do sytuacji, kiedy w Układzie Słonecznym pozostało jedynie osiem z dziewięciu dotychczas planet. Było to przełomowe wydarzenie z którym nie zgadzało się bardzo wielu astronomów. Oburzeni wydawali się być zwłaszcza Amerykanie, dla których Pluton był jedyną planetą odkrytą przez ich rodaka.
Człowiek na Plutonie
W dalszym ciągu nikt nie miał przyjemności odbycia spaceru po Plutonie, planecie karłowatej. Do tej pory NASA wysłała w jej okolice swoją sondę New Horizons, dzięki której wykonane zostały liczne fotografie i pomiary. Przez wzgląd na dużą odległość, wszelkie informacje dotrą do siedziby amerykańskich astronomów dopiero w ciągu kilkunastu miesięcy. Było to drugie podejście NASA do eksploracji tego terytorium. Wcześniejszy plan obejmował zbadanie planety przy pomocy sondy Vyager 1, jednak rosnące koszty finansowe spowodowały kres tego przedsięwzięcia.
Atmosfera na planecie
W jej skład wchodzi niewielka ilość metanu, dwutlenku węgla i azotu. Dzięki procesowi sublimacji zamarzniętych substancji na planecie, ma ona możliwość istnienia. Na jej gęstość ma wpływ przede wszystkim odległość Plutona od Słońca. Grubość atmosfery ocenia się na około czterdzieści sześć kilometrów, co w porównaniu do innych planet wynosi stosunkowo niewiele.
Temperatura powietrza na Plutonie
Według informacji podanych przez NASA, temperatura na części słonecznej wynosi tutaj około czterdziestu pięciu K. Ponadto powierzchnia planety pokryta jest przez metanowy lód.
Satelita Plutona – Charon
Pod koniec lat siedemdziesiątych, naukowcy odkryli naturalną satelitę należącą do Plutona, nadając jej imię Charon. Dzięki teleskopowi Hubble’a udało się określić, że objętość satelity jest niemal dwukrotnie mniejsza niż samego Plutona.
O tym co przyniesie przyszłość i kolejne badania naukowców NASA możemy tylko przypuszczać. Każdego dnia centra amerykańskich badań uzyskują nowe informacje, które wykorzystywane są do pozyskiwania kolejnych danych na temat planet, również tych karłowatych. Kto wie, być może w przyszłości możliwe okażą się podróże międzyplanetarne, dostępne nie tylko dla astronautów, ale również dla przeciętnych ludzi. Pozostaje nam tylko czekać i być cierpliwym, a świat nauki jeszcze nie raz zaskoczy nas swoimi odkryciami, które wbrew pozorom po czasie będą wydawały się nam bardzo oczywiste.

You may also like...

Dodaj komentarz