Saturn

Przez wieki za planetę położoną najdalej od Słońca uważano Saturna. Dzisiaj wiemy, że nie jest on najdalej położoną planetą Układu Słonecznego.

Pierścienie Saturna

Wśród planet należących do Układu Słonecznego Saturn wyróżnia się jasnym i szerokim pierścieniem. Jako pierwszy dostrzegł je już Galileusz, jednak wziął je błędnie za boczne przyrostki. Odkrycie pierścieni jest więc zasługą Christiana Huygens. W roku 1656 zauważył on, że Saturn otacza płaski i cienki pierścień, który nie dotyka powierzchni planety. Dopiero wysłanie sond kosmicznych Voyager 1 i Voyager 2 pozwoliły zidentyfikować większą liczbę pierścieni. Sondy te odkryły ich w sumie tysiąc. Zdaniem wielu naukowców pierścieni tych jest znacznie więcej. Zostały one podzielone na 7 głównych pierścieni, nadano im nazwy: D,C, B, A, F, G, E. Kolejność nazw nie jest przypadkowa, nadawano je w kolejności od powierzchni Saturna. Pierścienie A, B i C to pierścienie główne. Są zbudowane z lodowo-pyłowych bryłek lub lodowych bryłek skalnych. Najjaśniejszym pierścieniem jest pierścień B o bardzo skomplikowanej budowie. Nie wiadomo, w jaki sposób te pierścienie powstały. Istnieje hipoteza, że są one szczątkami rozbitych księżyców, które przyciągnięte zostały przez pole grawitacyjne Saturna. Inna hipoteza na temat ich powstania mówi, że mogły one powstać w chwili chwili, kiedy Saturn dopiero się tworzył w efekcie procesu kondensacji. Swój charakterystyczny czerwony kolor zawdzięczają obecności tlenków żelaza.

Księżyce

Saturn otacza 18 naturalnych księżyców. Pierwszy z nich został odkryty w roku 1655 przez Christiana Huygens. Ma on bardzo duże rozmiary, stąd jego nazwa – Tytan. Kolejnych odkryć księżyców Saturna dokonał także w XVII wieku Giovanni Domenico Cassini. Odkrywcą dwóch kolejnych był Frederick William Herschel. Pod koniec XIX wieku liczba poznanych satelitów Saturna wzrosła do dziewięciu, w wieku XX do listy dołączyło kolejnych dziewięć. Naukowcy są zdania, że Saturn ma jeszcze więcej satelitów, ich liczba oceniana jest na dwadzieścia dwa. Czy tak jest rzeczywiście, na razie nie wiadomo. Jeśli istnieją jeszcze kolejne, wciąż czekają na swoje odkrycie.

Atmosfera

Saturn ma atmosferę o żółtej barwie. Dziewięćdziesiąt cztery procent zajmuje w niej wodór, pozostałe sześć procent to hel. W atmosferze stwierdzono również obecność śladowych ilości etanu, metanu, amoniaku, acetylenu i etylenu. Saturn jest więc planetą gazową. Atmosfera otaczająca Saturna jest gęsta i gruba.

Badania

Saturn był planetą znaną już w czasach starożytnych. Jego obserwacjami zajmował się między innymi Ptolemeusz. Z kolei chińscy i japońscy astrologowie nazywali tę planetę mianem gwiazdy Ziemi. Pierwszych niezwykle istotnych informacji na temat planety dostarczyła sonda Pioneer 11, która przeleciała w jej pobliżu w roku 1979. Wtedy to na Ziemię zostały wysłane pierwsze zdjęcia Saturna. Kolejną sondą, która dotarła w pobliże Saturna była sonda Voyager 1, która dotarła do planety w roku 1980. Rok później dotarła tam sonda Voyager 2.

 

You may also like...

Dodaj komentarz