Neptun, bliźniacza planeta Urana

giantPlaneta ta została odkryta dwudziestego trzeciego września 1846 roku przez Johanna Galle. Należy do grupy planet określanych mianem olbrzymów. To co wyróżnia to również fakt, że jest planetą gazową, położoną najdalej od Słońca. Naukowcy zgodnie twierdzą, że Neptun w Układzie Słonecznym posiada swoją planetę bliźniaczą, którą jest Uran. Co jeszcze kryje ta niesamowita, błękitna planeta w swoich czeluściach? Czy istnieje na niej życie? A może znaleziono tam ślady wody czy roślin?
Historia nazwy planety
Nazywa Neptun pochodzi z mitologii rzymskiej, jak większość określeń innych planet. Oznacza boga mórz i oceanów, którego odpowiednikiem w mitologii greckiej był sam Posejdon. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że w językach azjatyckich, takich jak koreański, chiński czy japoński, nie używa się określenia Neptun, tylko „gwiezdny król morza”. Podkreślona została w ten sposób jego wyjątkowość, poprzez bezpośrednie nawiązanie również do mitologii.
Klimat i temperatura na Neptunie
Neptun jak na jego nazwę przystało, jest bardzo zmienny jeśli chodzi o pogodę. Pojawiają się tam bardzo częste burze, a silny wiatr potrafi osiągnąć prędkość nawet do sześciuset metrów na sekundę. Temperatura na planecie również zadziwia. Wynosi na południu około dziesięciu stopni Celsjusza, podczas gdy na północy minus dwieście stopni Celsjusza.
Obrót planety
Pełny obieg Neptuna wokół Słońca wynosi prawie sto sześćdziesiąt pięć lat. Jeśli chodzi o obrót planety wokół własnej osi, zajmuje mu to około szesnastu godzin. Nie jest to więc długo w porównaniu do innych planet należących do Układu Słonecznego.
Lądowanie człowieka na Neptunie
Do tej pory żadnej człowiek nie odbył podróży na tę planetę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że planeta składa się z gazów, dlatego jest to po prostu niemożliwe. Neptun posiada jednak wiele księżyców, na które być może w przyszłości NASA wyśle swoich astronautów by móc obserwować zmiany zachodzące na tej planecie ze znacznie bliższej odległości.
Neptun to planeta pełna zagadek i wciąż niewyjaśnionych informacji. O jej wyjątkowości świadczy gazowa powłoka, a także bardzo często występujące burze. Z pewnością sama nazwa została dobrana adekwatnie do warunków pogodowych panujących na planecie. Jego niezbadana część wciąż pozostaje ukryta i stanowi zagadkę dla naukowców, którzy w dalszym ciągu zgłębiają wszelkie informacje na jej temat. Być może w niedalekiej przyszłości uda się powiedzieć coś więcej na temat bliźniaczej planetu Urana. Brak jest doniesień dotyczących jakiegokolwiek życia na planecie, zarówno obcej cywilizacji jak i roślin, a także istnienia tam wody. NASA jednak nie zatrzymuje się i prowadzi kolejne badania poprzez wysyłanie sond, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat tajemniczej planety. Obecnie planowane jest wysłanie kolejnej z nich, co pozwoliłoby naukowcom na dalszą eksplorację nieznanego terenu. Pozostaje nam jedynie czekać i być może w przyszłości dowiedzieć się dużo więcej na temat tej niezwykle pięknej planety jaką jest Neptun.

You may also like...

Dodaj komentarz