Stephen Hawking

Stephen William Hawking (Stephen Hawking) to wspaniały człowiek i jeden z najwybitniejszych fizyków teoretycznych i astrofizyków na świecie, angielski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Od lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, postępująca choroba spowodowała paraliż większości jego ciała.

Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie. Syn biologa dra Franka Hawkinga, którego specjalnością była medycyna tropikalna. Stephen Hawking na Uniwersytecie w Oxfordzie studiował nauki przyrodnicze, jednocześnie specjalizując się w fizyce. Interesowała go szczególnie termodynamika, teoria względności i mechanika kwantowa. W 1962 roku pozostał na Oxfordzie studiując astronomię. Po ukończeniu studiów odszedł z uczelni i przeniósł do Trinity Hall (University of Cambridge) angażując w astronomię teoretyczną i kosmologię. Po obronie pracy doktorskiej został pracownikiem naukowym, a następnie profesorem na Wydziale Matematyki Stosowanej oraz w Instytucie Astronomii w Cambridge.

Wkrótce po przeniesieniu się na Cambridge, pojawiły się pierwsze objawy choroby. Diagnoza wskazała na stwardnienie zanikowe boczne (tzw. ALS), to choroba neurodegeneracyjna mogąca prowadzić do całkowitego paraliżu. Lekarze dawali mu 2-3 lata życia, ta diagnoza pozbawiła go motywacji, zareagował depresją. Choroba sprawiła, że obecnie jest prawie całkowicie sparaliżowany, porusza się na wózku inwalidzkim, porozumiewa przy pomocy syntezatora mowy, wprowadzając do niego wypowiedzi przez wirtualną klawiaturę.

Stephen Hawking pomimo zaawansowanej niepełnosprawności jest bardzo aktywny w życiu publicznym. Duże osiągnięcia odniósł w dziedzinie teoretycznej kosmologii oraz grawitacji kwantowej. Wspólnie z Brandonem Carterem, Wernerem Israelem i D. Robinsonem, Stephen Hawking wyprowadził matematyczny dowód twierdzenia Johna Wheelera, które mówi, że każda czarna dziura jest w pełni opisana dzięki właściwościom: masy, momentu pędu i ładunku elektrycznego. Z Bardeenem i Carterem opracowali także cztery prawa mechaniki czarnych dziur. W lipcu 2004 zaprezentował nową teorię dotyczącą czarnych dziur, znana jest głównie jako tak zwany paradoks informacyjny czarnej dziury.

W 2008 roku w 50-tą rocznicę istnienia NASA, na wykładzie wygłoszonym w George Washington University przedstawił pogląd o powszechnym występowaniu prymitywnych form życia.

Stephen Hawking jest agnostykiem, podkreśla, że nie jest religijny w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Znany jest z publicznych wystąpień w wielu widowiskach telewizyjnych. Jego kariera trwająca ponad 40 lat to zajmowanie się przede wszystkim czarnymi dziurami oraz grawitacją kwantową. Odebrał wiele odznaczeń i wyróżnień.

Stephen Hawking jest dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauki, a także członkiem honorowym Royal Society of Arts. W 2009 roku otrzymał najwyższe odznaczenie cywilne USA Medal Wolności. Publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, poruszające współczesną kosmologię i własne odkrycia sprawiły, że zyskał akademicką sławę.

You may also like...

Dodaj komentarz